Osbük yeniden yapılanmalıdır

OSBÜK bilindiği gibi Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu. OSB’lerin sorunlarını çözmek, yardımlaşmalarını sağlamak görevi ile kurulmuş. Her yeri örümcek ağı gibi saran FETÖ çetesi oraya da nüfuz etmişti. OSBÜK üyesi olarak gittiğim ilk seçimsiz genel kurul toplantısı sonrası (manzara açıkçası hoşuma gitmemişti). Sonra başkanın tutuklandığını gazetelerden okudum. Bu nedenle mevcut yönetim, yeni bir başkan seçerek göreve devam ediyor. Bence OSBÜK gibi bir kuruluş olağanüstü genel kurul kararı almalı ve eski yönetimin büyük çoğunluğu değişmeli, OSBÜK taze kan değişikliği ile yola devam etmeli idi. Böylece OSBÜK üzerindeki gölge tamamen kalkardı.
OSBÜK önemli bir kuruluş. Önemi, sanayicilerimizin kuruluşu olmasından geliyor. Bir ülke ancak sanayicisi varsa hayatiyetini devam ettirebilir. Yoksa bağımsız olamaz. Bu nedenle sanayicilerimiz desteklenmeli, yatırımlar aksamadan devam etmelidir. Sanayicilik bağımlılıktır, sanayi üretme bağımlısıdır. Sanayici yatırım yapar. İstihdam yaratır. İhracat yapar. Organize sanayi bölgelerinde faaliyeti devam eden çok az büyük kuruluşumuz var. Türkiye’deki 1 milyon 824 bin 300 işletmenin yüzde 98’i KOBİ.
KOBİ’lerde olduğu gibi, büyük sanayi tesislerimiz’de her yönüyle özel olarak desteklenmelidir. Diş dünya ile rekabeti ancak bu büyük tesislerle dengeleyebiliriz. Çünkü ülkemiz çok zorlu günlerden geçiyor. 500 milyon dolarların üzerinde büyük yatırımlar yapmak, ülkemizde artık kolay gözükmüyor. İşte bu yüzden elimizdekilerin kıymetini bilelim. Sanayicilerin üst kuruluşu olarak yapılanan OSBÜK, bu manada bir analiz yapmalı. Ülkemiz büyük sanayi tesislerinin ihtiyaçları da ayrıca belirlenmelidir. Degerli okuyucular; OSBÜK çatısı altında OSB sayısı 305 ulaştı. OSBÜK her gününü bir OSB’ye ayırsa tatillerden kalan günler OSB’lerimize yetmiyor. Yazımın bundan sonrasını Sanayi gazetesinin 348 sayısında görüşlerini dile getiren söylemleri ile hislerime tercüman olan İMES başkanı bakınız ne diyor:
“OSBÜK BU YAPISIYLA FAYDA SAĞLAMIYOR. İMES OSB Başkanı Süheyl Erboz, OSBÜK yönetiminden ayrılma nedeniyle ilgili de açıklamalarda bulundu. OSBÜK’ ün mevcut yapısıyla, OSB’lere fazla fayda sağlayamayacağını düşündüğü için oradaki görevinden ayrıldığını dile getiren Erboz, “Yine aynı şeyi iddia ediyorum; OSBÜK bu yapısıyla, bu çalışma tarzıyla OSB’lere pek bir fayda sağlayamaz. Ayda iki saat toplanıp, Türkiye’deki 300 OSB’nin 300 ayrı derdine çözüm üretemez” dedi.
Yönetim kurulu zaman fukarası! OSBÜK’ün teşkilatlanma yapısını daha da geliştirmesi gerektiğine dikkat çekerek “OSBÜK’ün daha sağlam kadrolarla, danışmanlarla çalışması lazım. OSBÜK yönetiminde görev alan, alacak olan arkadaşlarımızın da bu işe daha fazla vakit ayırması lazım. Orada görev alan arkadaşların çoğuna baktığımız zaman, zaten kendi asli işleri var. Bunun yanında, bulundukları OSB’lerin başkanlık görevini yürütüyorlar, bazı mesleki teşekküllerde de başkanlıkları var. Dolayısıyla hepsi zaman fukarası. Mecburen böyle oluyor, bunu tenkit olarak söylemiyorum. Ama bu yapıyla OSBÜK’ün OSB’lere faydalı olacağına inanmadığım için ayrıldım. Bu yapının biraz daha güçlenmesi lazım” diye konuştu. Erboz açıklamalarını şöyle tamamladı: “Profesyonel kadro zayıf. Yeni Üretim Reform Paketi Tasarısı’nda, OSB’lere OSBÜK’e kayıt zorunluluğu getiriliyor. Bu olursa OSBÜK biraz daha faydalı çalışmalar yapar diye düşünüyorum. Ayrıca böylece OSBÜK mali bakımdan biraz daha güçlenir. Onu izleyip görmek lazım. OSBÜK’ ün gerek yönetim yapısının gerekse daha profesyonel kadronun mutlaka güçlendirilmesi gerekiyor. Bu haliyle pek faydalı olacağını tahmin etmiyorum. Zaten olamadılar, o yüzden ben görevden ayrıldım.”

Umarım duayen bir sanayicinin söylediklerinden ders alınır. OSBÜK başkanlar kurulu değil, orada illaki x, y, z şehrinin OSB başkanları görev alacak diye bir kayıt yok. Bazı arkadaşlar hem ülkenin en büyük organize sanayi bölgelerinin başkanı hem de OSBÜK’te yönetimde.
Nasıl faydalı olacaksın? Olmayan hangi zamanını hem başkanı olduğun OSB’ye hem de OSBÜK’te harcayacaksın?

Yazıların Kopyalanması veya farklı bir yerde yayınlanması halinde kaynak gösterilmesi zorunludur.
Sayı: 1080 – Tarih: 17.01.2017

About Ahmet ÖZENALP

1953 doğumluyum. Yüksek öğrenimini Bursa’da tamamladım. 1984 yılında Gümrük Müşaviri oldum. Mesleğimi halen Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri olarak sürdürmekteyim.1998 Yılında Bugümder’in Kurucu Başkanı oldum.Bu görevimi aralıksız 10 yıl sürdürdüm....

Check Also

Beklenen tebliğ yayımlandı

Yurt dışında bulunan veya yabancı bayrak çeken teknelerin türk bayrağına geçişine ilişkin tebliğ (tebliğ no: …

Watch Dragon ball super