BTSO ÇALISMALARIM

ORGANIZE SANAYI BÖLGESI DAHA GÜVENLI HALE GELECEK

Organize Sanayi Bölgesi daha güvenli hale gelecek

Geçtiğimiz hafta Bursa OSBnin Mali Genel Kurulu yapıldı. Genel kurulda OSBnin hemen yapılması planlanan yeni projeleri hakkında üyeler bilgilendirildi.Bunlar içinde OSBnin yatırımları arasında yer alan maliyeti 50 milyonları bulan yeni projeler ilgi çekti. Başkan Durmaz tarafından bilgilendirilen Organizenin Sanayi Bölgesinde bulunan tesislerin su ihtiyacının özgürce karşılanmasına dayalı projeye göre.
Su üretim tesislerinin kapasitesinin artırılması gerekmektedir. Bu konuyla ilgili olarak mevcut arıtma tesisi ve su üretim tesisi revizyon edilecek ve kapasite artışı yapılacaktır. Bu yatırımlar için kaynak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından bulundu. Bakanlığın yatırım programına alınan OSBmiz projesi yatırımın yapılması onayı da genel kurul gündeminde görüşülerek karara bağlandı.
OSB DAHA GÜVENLİ HALE GETİRİLECEK
Türkiyenin en eski organize sanayi bölgelerinden biri olan BOSBun güvenlik açısından sınıfta kaldığı herkesçe malum.
Bu konuda uzun zamandan bu yana yapılan çalışmaların sonuna geldik. İş güvenliği, yol güvenliği, can güvenliği bunların hepsini bir arada sağlayacak MOBESE sistemi ve OSB içindeki trafiğin güvenle seyri yönetim tarafından çok önemli görülen konuların başında geliyor. MOBESE sisteminin hukuki çalışmaları bitti, altyapının yapılacağı firma seçilerek çalışmaların sonuna gelindi.
Tırlar, kamyonlar, büyük araçlar gelişigüzel OSBye girip, aylarca park edemeyecekler.
OSB içi yol ve parklar uygunsuz işgal edilmiş durumda. Tır, dorse, konteynır gibi araçların tespiti, parkların uygunsuz kullanımı gibi tüm sorunlar OSBnin güvenlik açığından kaynaklanıyor. Yerinden iki yıldır kıpırdamadan duran servis otobüsleri tespit ettik.
OSBnin giriş çıkışları kontrol altına alınacak. OSBye tırların ve kamyonların rahatça bekleme yapmasını sağlayacak tır parkları da yapılacaktır. 5326 sayılı Kabahatler Kanunu çalıştırılacaktır. Bu konuyla ilgili olarak Nilüfer İlçe Emniyet Müdürlüğü ile görüşmeler sonuçlandı.
OSBnin yönetim ve denetim kurulları olarak çok yönlü çalışmaların içindeyiz. Geleceğe yön verecek çalışmalarımız var. BOSBun kuruluş günlerinden devam eden hiç el atılmamış birçok sorununu tespit ettik. Çalışmalar başlattık. OSBnin on yıllar sonra ilk defa check-upı yapıldı.
Ruhsat ve izinlere aykırı faaliyetler, yapı ruhsatı, yapı kullanma izni, işyeri açma ve çalışma ruhsatı, yangın yeterlilik belgesi, kanalizasyon bağlantı izin belgesi vb. hususlara aykırılık ve eksiklikler tespit ettik ve bunlara ilişkin alınması gereken önlemleri belirledik. Bir yandan da yönetim altyapı eksikliklerine ilişkin yeni çalışmaların hazırlıklarını yapıyor.
Değerli okuyucular OSBmiz konusu ile ilgili yazdıklarımın her biri ayrı bir yazı konusu. Bir başka yazımda OSBdeki korsan firmalara değineceğim.
Özetle iyi gidiyoruz. Yönetim çalışıyor. OSBde görevi olan herkes adaleti sağlamanın ve kurallara uymanın birinci öncelik olduğunun farkında.
Aksi taktirde sonucun kendilerine de zarar vereceğini biliyor. Özetle yeni bir dönem başlayacak. OSB de herkesin buna göre hazırlıklı olmasını istiyoruz. Herkesin eksiği fazlası en küçük detayına kadar yazı ile bildirilecek. Çözüm süresi , müeyyidesi kendisine yapılan bildirimde belirtilecek. OSBnin varlık nedeni siz değerli sanayicilerimizsiniz.
Siz daha iyi bir OSBye layıksınız, bunu biliyoruz ve buna göre çalışıyoruz.

 

BURSA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDEN NOTLAR

 

Bu köşeden sizlere birkaç kez BOSB hakkında yazı yazdım. Bunlar “Organize Sanayi Bölgesi Daha Güvenli Hale Gelecek”, “OSB’ler Yasal Olarak Daha Güçlü Hale Getirilmelidir”, “Aklınıza Gelen Her İş Organize Sanayi Bölgelerinde Yapılamaz” gibi.

 

OSB’lerin birçoğunda yılların biriktirdiği sorunlar, yönetimlerin bunların üzerine gidememeleri nedeni ile birikmiştir. Biz BOSB olarak son aylarda bu tür sorunlara dönük yaptığımız çalışmalarda bunu gördük. Sorunları tespit edip üzerine gidemezseniz, bu sorunlardan sonra iş yapamaz hale gelirsiniz. Yönetimin görevi kanun hakimiyetini sağlamaktır.

 

Bölgemizde yer alan firmalarda görülen imar, işyeri açma ve çalışma ruhsatı, yangın yeterlilik, çevre izni vb. eksikliklere ilişkin olarak, bölge müdürlüğümüz tarafından firmalarımıza gönderilen yazılar ve yazılar sonrası firmalardan gelen dönüş ve cevaplara ilişkin olarak yapılan ayrıntılı çalışmalarda kısa zamanda çok büyük işler yapıldı. Önce OSB’mizle hizmet alanlar arasında tesis edilen sözleşmeler tamamlatıldı. Hizmet Sözleşmeleri sanayicilerimizin lehine olacak şekilde mahkeme kararları da dikkate alınarak güncellendi. Tüm firmaların fi tarihinde alınan Güvence (Teminat) Bedelleri yenilendi, eksikler tamamlandı, fazlalar iade edildi. Güvence bedelleri 12 ayın ortalaması kapsamında değerlendirildi.

 

Kanal Bağlantı İzni Olmayan veya Süresi dolmuş olan firmalarla ilgili yeni çalışmalar yapıldı ve yüzde 99 oranında başarı sağlandı. Yangın ve önlemleri konusunda hiç hoşgörümüzün olmayacağını aldığımız önlemlerle her katılımcımıza anlattık. Yangın eğitim tatbikatı eksik olan 110 firmadan 97 sinin eğitimi planlandı. Süresi dolan Yangın Yeterlilik Belgeleri yenilendi. Bütün bu çalışmaların sonunda Yangın Yeterlik Belgesine başvurmayan firmalara verilen 7 gün süre sonunda halen başvurmayan firmalara ise verilen hizmetlerin durdurulacağına dair Hukuk yöneticiliğimiz tarafından Noter vasıtasıyla ihtarname gönderildi. Yangına karşı önlem ve müdahale eğitimi ve yangın önleme ve tahliye tatbikatı eksikliği olan firmaların ise Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne bildirileceğine dair firmalar bilgilendirildi.

 

Özetle Yönetim Kurulu yapılanların gereğine inanıp alınan kararların arkasında duruyorsa kırk yıllık sorunlar çözülüyor. Bütün bunların sonunda işimiz bitti mi? Hayır. İnanın daha işin başındayız. Ama kafaya koyduk biz bu OSB’yi sadece Türkiye’nin en eski OSB’si en büyük OSB’si vs. adlarla tanınmasının yanında aynı zamanda tüm sorunlarından olabildiğince arınmış bir OSB haline getirmeye kararlıyız. Başka bir haftaya yine devam edeceğiz.

 

AHMET ÖZENALP

Not: Yazılarımı web adresim: www.ahmetozenalp.com ve blog adresim: http://ahmetozenalp.blogspot.com dan takip edebilirsiniz.

Watch Dragon ball super