Gümrük müşavirinin mesleki sorumluluğu firmaları da bağlıyor. (Gümrük Kanunu Taslağında Yeni Düzenlemeler 2 )

Gümrük müşavirinin mesleki sorumluluğu firmaları da bağlıyor. (Gümrük Kanunu Taslağında Yeni Düzenlemeler 2 )

Yeni Gümrük Kanunu taslağı, gümrük müşavirleri ile de ilgili bir çok yenilik içeriyor.
Müşavirlerle ilgili düzenleme sadece müşavirleri değil iş dünyasını da ilgilendiriyor. Örneğin müşavirlere sen şunu yapamazsın diyorsa ilgili bakanlığı. müşavirin yapamayacağı konu müşavir kadar firmayı da bağlıyor.
GK taslağının 210 maddesi 11 fıkradan oluşuyor aslında, hepsi önemli, ama iki madde firmaları da çok ilgilendiriyor. 4 ve 11.fıkrası. Bu iki maddeyi özellikle bu hafta yazdım. Çünkü tam da zamanı.
Bilindiği gibi, her yılsonu gümrük müşavirleri, firmalarla süresi biten sözleşmelerini yenilerler. Bu arada iş kapma yarışında bir çok etik dışı davranışın sergilendiğini de görürüz.
Adı Gümrük Müşaviri olan, ama meslek etik ve kuralları ile ilgisi olmayan bu çürük elmalar.
Meslek adına hayatlarında bir tek olumlu iş yapmamışlardır. Ekmek yedikleri meslekleri adına Allah rızası için, iş dünyası için bir tek hayırlı işin uçundan tutmamışlardır. Ama asgari ücret sözleşmesini çeşitli yöntemlerle hep delmişlerdir. Bunlar çeşit çeşit yöntem bulurlar. Şeytanın aklına gelmeyen yöntemler bunlardadır.
Firmalara işini asgari ücretin altında yapamıyorum ama Gemlik, Bursa fabrikana nakliyeni 100 Tl’ye yaparım derler. Bu teklifleri daha çeşitlendirmek mümkün.
Sen gümrük müşaviri misin?
Nakliyecimisin? Nakliyeci olsan bile vergi yasalarına göre rayiç bedel denilen bir düzenleme var.
Peki bu teklifi müşavir böyle yapıyor ama, koca koca firmanın yetkilileri neden kabul ediyorlar. Orası ayrı bir konu. Ayrı bir dert. Ayrı bir ahlaki mesele. Dev gibi firmalar sadece maliyet adına, kendilerine teklif edilen, fiyatları kanuni düzenlemelere uymadığı halde, nasıl kabul edebiliyorlar.
Özetle 4. fıkra bu konuyla ilgili düzenlenmiş.
Bu nedenle firmaların bu işe dikkat etmesi ve bana ne, yapıyorsa o sorumlu, dememesi gerekiyor. Çünkü yasa herkesi bağlıyor.
Bakınız 210 maddenin 4 fıkrası; “Gümrük müşavirliği şirketleri ve ortaklık büroları müşavirlik faaliyet konuları dışında ticari faaliyetlerde bulunamaz.”
Bu ifade açıkça diyor ki, “Sen gümrük müşavirisin, firmanda bir başka faaliyet yapamazsın. Başka iş yapacaksan onun için başka bir tüzel kişilik ve ya firmada organize olman gerekir.”

Aynı taslakta yer alan diğer fıkra. (11. Fıkra bakınız) “Gümrük müşavirleri, müşavirlik şirketleri ve ortaklık büroları doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte anlaşma, karar ve eylemlerde bulunamazlar.”
Bu konuyla ilgili olarak yine bu köşede
“TEFECI GÜMRÜK MÜŞAVIRLERI ile “Gümrük müşavirleri faktoring şirketi değildir” başlıgında iki yazı yazdım. İki yazımda 11. fıkrayı ilgilendiriyor.
Bu konu geçmiş yıllarda da böyleydi, demek ki, anlamıyorlar. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu konuyu kanunlaştırmak suretiyle hukuki alt yapıyı hazırlayıp gerekenlere gereğini yapacaktır. Gümrük müşavirleri derneklerinin bu konunun arkasında duracaklarına inanıyorum.

Genelde kanunlar veya ikincil düzenlemeler sorunun ortaya çıkmasından sonra geliyor. O arada mesleğin çürük elmaları iş hayatı üzerinde ciddi tahribat yapıyor. Bu yüzden diyoruz ki, meslek etiği…
Meslek ahlaki…
Değerli okuyucular; gelecek hafta Yeni Gümrük Kanunu’na devam edeceağiz, kanun ekonomik operatörlerle ilgili ciddi kolaylıklar getiriyor.

Sayı: 1076 – Tarih: 20.12.2016

About Ahmet ÖZENALP

1953 doğumluyum. Yüksek öğrenimini Bursa’da tamamladım. 1984 yılında Gümrük Müşaviri oldum. Mesleğimi halen Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri olarak sürdürmekteyim.1998 Yılında Bugümder’in Kurucu Başkanı oldum.Bu görevimi aralıksız 10 yıl sürdürdüm....

Check Also

Beklenen tebliğ yayımlandı

Yurt dışında bulunan veya yabancı bayrak çeken teknelerin türk bayrağına geçişine ilişkin tebliğ (tebliğ no: …

Watch Dragon ball super