Pakistan serbest ticaret anlaşması

Pakistan serbest ticaret anlaşması

Sn. Cumhurbaşkanının talimatları gereği geçtiğimiz yıl 22 Mart 2016 tarihinde Pakistan’ın başkenti İslamabad’da STA Çerçeve Anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmanın içinin doldurulması için yapılan çalışmalar devam ediyor. STA’nın Türk tekstil sektörüne ciddi olumsuz etkileri olacağını ifade eden tekstil sanayinin önde gelenleri. 24.12.2016 tarihinde yapılan toplantıda Ekonomi Bakanına bizzat endişelerini dile getirdiler.

Tekstil sektör temsilcileri ülkemiz tekstil endüstrisine ciddi zararlar doğuracak bu anlaşmanın imzalanmaması veya imzalanacak anlaşmaya tekstil ürünlerinin dâhil edilmemesi doğrultusunda Ekonomi Bakanına görüşlerini ilettiler. Konuyla ilgili olarak, bürokratlar ise, tekstil sektörünün STA dışı bırakılmasının anlaşmayı kadük kılacağı için, mümkün olmadığı düşüncesindeler.
Çözümü nasıl olabilir? Şayet konuya Sayın Cumhurbaşkanı onay verirse. Geçiş sürelerinin uzun tutulabileceğini ya da pek çok ürün için sadece ek vergilere indirim getirilmek suretiyle bir çözüm yolu bulunabilir.
Bazı katılımcılar ise anlaşmaya kökten karşılar. Yapılacak anlaşmanın içine hiçbir şekilde, tekstil sektörünün girmemesi gerektiği görüşündeler.
Görüşlerine mesnet olarak ise, Sayın Başbakanın “üretimin arttırılması, yeni yatırımların yapılması için sürekli çağrı yaptığını hatırlatıp, sektöre yeni teşvikler verirken böyle bir anlaşmanın
derin bir ekonomik sıkıntı içindeki sektörü, iyice çıkmaza sokacağı görüşündeler.
Dile getirilen bir başka görüş ise Türkiye olarak STA’ya tekstilin dahil edilmesi zorunda kalırsak…
Bu durumda anlaşmanın Çin-Türkiye STA’ sına dönmemesi için, menşe kümülasyonu ve duble transformasyon kurallarından asla taviz verilmemesi gerekir.
Gerçekten de geçmişte birçok ülkeyle yapılan STA’ların ardından ciddi şekilde trafik sapmalarının yaşandığını biliyoruz. Bunun için trafik sapmasına yol açacak her türlü etkenle savaş edilmelidir. Bunların başında STA’da yer alacak tekstil ürünlerinin kapasitenin sürekli takibi ve hangi fabrika imalatı olduğu ciddi şekilde izlenmelidir.
Bazı S.T.K. Başkanları bugünlerde, ekonomik daralmanın aşılması için ithalat baskısının kontrol altına alınması zorunluluğunun daha fazla hissedildiğini belirterek, bunun için tekstil ürünleri ile pamuk ve sentetik iplik ile karışım ipliklerin de ek vergi kapsamına alınmasını önerdi. Bu görüşün, sektör temsilcileri tarafından şiddetle desteklenmesi üzerine sayın bakan bürokratlara ek vergi hususunun tekrar çalışılması talimatı vermiştir.
Toplantının bundan sonraki kısmında katılımcılar teşvikler, ambalaj atıkları, D.İ.R. ile ilgili görüş ve taleplerini iletmiştir. Ekonomi Bakanı katılımcılara ocak ayında teşvikler ile ilgili önemli açıklamalar yapacağını, konuyu takip etmelerini önermiştir.
STA anlaşmaları şüphesiz karşılıklı olarak ticaret hacmini genişletirken, ilgili ülkelerin sıkıntıda olan bazı sektörleri aleyhine durumlarda yaratmaktadır. Pakistan’la yapılacak olan STA ülkemiz tekstil sektörü, Pakistan dan gelecek ucuz, gümrük vergisiz ve ek vergisiz tekstil ürünleri nedeniyle iç pazarda ciddi kayba uğrayabilecektir.
Bununla kalmayıp, Türkiye üzerinden A.B. ve diğer ihracat pazarlarımıza arz edilecek ucuz tekstil ürünleri nedeniyle uluslararası pazarlarımızda önemli kayıplar yaşamamız muhtemeldir.
Çin ile Pakistan arasında STA anlaşması imzalanması nedeniyle tüm Çin malları Pakistan üzerinden ülkemize gümrüksüz girecek olması nedeniyle tüm endüstrilerin ciddi Çin malları istilası altında kalacağı, diğer bir deyimle fiili olarak Türkiye Çin STA anlaşmasına dönüşeceği endişesi hâkimdir.
STA A.B’nin bilgisi dışında yapılması nedeni ile Gümrük Birliği anlaşmasından sapma olarak kabul edilebilecek ve karşılığında A.B. tüm Türk menşeli ürünlere TEV koyması ya da ihracat kısıtlaması getirmesi tehlikesi ortaya çıkabilecektir. STA’ nın imzası sonrası ortaya çıkabilecek olumsuz gelişmelerde ekonomi bakanına izah edilmiştir. Şimdi sektör beklemededir.
Çok değerli okuyucularım. Yeni bir yıla giriyoruz. İnşallah yeni yıl milletimize esenlikler getirir. Dünya silkinir kendine gelir. Aziz milletimin yiğit askerleri polisleri Allah sizlerle olsun.
Sayı: 1078 – Tarih: 03.01.2017

About Ahmet ÖZENALP

1953 doğumluyum. Yüksek öğrenimini Bursa’da tamamladım. 1984 yılında Gümrük Müşaviri oldum. Mesleğimi halen Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri olarak sürdürmekteyim.1998 Yılında Bugümder’in Kurucu Başkanı oldum.Bu görevimi aralıksız 10 yıl sürdürdüm....

Check Also

Beklenen tebliğ yayımlandı

Yurt dışında bulunan veya yabancı bayrak çeken teknelerin türk bayrağına geçişine ilişkin tebliğ (tebliğ no: …

Watch Dragon ball super