Sayın Enerji, Sanayi, Ekonomi, Maliye Bakanlarımızın dikkatine!

Sanayi Gazetesi’nin 350. sayısında “OSB’lerin mağduriyeti giderilecek mi?” başlıklı bir yazı okudum. Yazının konusu, geçtiğimiz haftalarda hat kopması nedeniyle Trakya’da yaşanan kesintiler. Yazar bu konuyu analiz ederek, sanayi bölgelerinin mağduriyetlerini, üretim kayıplarını ve zararlarını ele alan bir yazı yazmış. Yazının bazı bölümlerini aşağıya aynen aldım.
“Aynı tabiat olayları Bursa’da olsaydı, Organize Sanayi Bölgesi’nde, hatta diğer bölgeler dahil durum ne olurdu?” diye kendime sorup, cevabını aradım. Ortaya çıkan sonuç, aslında ortadan kaldırılmak istenen, yok pahasına başka ülkelere satışı yapılan, doğalgazla çalışan enerji santrallerinin durumunu ortaya koyması açısından çok önemli.
(Sanayi Gazetesi Tuğçe Erol’dan notlar) “Kısa bir süre önce sanayinin çarkları uzun süreli durdu.  Elektrik kesintisi yalnızca hayatı değil, üretimi de felç etti. Birkaç saatlik kesintinin bile üretimin sağlığını tehdit ettiği düşünüldüğünde, günler süren kesinti hem işvereni, hem de işçiyi büyük ölçüde mağdur etti.
Türlü kredilerle alınan, borçla, harçla üretim alanlarına taşınan makineler arızalandı, ekipmanlar ani kesinti ve ‘aç-kapa’lar yüzünden hassasiyetini kaybetti, sanayicinin zararı telaffuz bile edilemeyecek rakamlara ulaştı.
Aralık 2016’nın son günlerinde başlayan ve neredeyse 1 hafta süren elektrik kesintisi, İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ gibi dev sanayi kentlerini çaresiz bıraktı, sanayinin kaleleri olan OSB’lerin büyük zarar etmesine yol açtı. OSB’lerin zarar tablosunu gelin ana hatlarıyla bir kez daha hatırlayalım: Çerkezköy OSB’de 242 fabrika günlerce üretim yapamadı. Trakya’nın en büyük üretim üssünün çarkları durdu. Bahsi geçen 242 fabrikanın günlük zararı 200 milyon TL gibi astronomik bir rakam…
Altyapı ataklarıyla fark edilmeye başlanan Veliköy OSB’nin, 70’e yakın işletmesi üretimden elini eteğini çekmek zorunda kaldı.
30 bin işletmenin ev sahibi İstanbul İkitelli OSB, 300 bin çalışanıyla hezimetin son bulmasını bekledi. Kayıp 300 milyon Euro’dan fazla… Gebze OSB’nin de içerisinde bulunduğu Kocaeli’de OSB’lerin 5 günlük zararı 300 milyon Euro… Otomotiv sektörünün kalbini attıran TOSB’de ise üretim durma noktasına geldi… Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Enerji Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu da, yaptığı hesaplamalara göre 1 saatlik elektrik kesintisinin Türkiye’ye maliyetinin 18 milyon liranın üzerinde olduğunu belirtmişti.
Seri ve nitelikli üretim merkezi olan OSB’lerin hareket alanını kısıtlayan ve üretimden kopmasına neden olan bu kesintiyle ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi teyakkuzda… Konu da sanırım TBMM gündemine taşınmış.”
Şimdi soruma gelelim;
Bu kesinti Bursa’da olsaydı, hatta aynı şekilde yüksek gerilim hatları kopsaydı, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde durum ne olurdu?
Enerji konusunda uzman teknik adamlardan edindiğim bilgiler;

“Yoğun kış şartları ile kuzeybatı Anadolu TEİAŞ 380 KV ve 154 KV iletim hatlarında bazı direklerinde buz yükü nedeniyle hatlarda hasarlar, yıkılmalar ve kopmalar oldu. Bu nedenle elektrik enerjisini taşıyan hatların kapasitesi, elektrik yükünü taşımaya yeterli gelmedi.
Adapazarı Sakarya’dan, Kocaeli, İstanbul Anadolu yakasında birçok OSB ve şehir merkezleri en az 1 haftalık süreçlerde elektriksiz kalmışlardır. Hala bazı bölgelerde kısım, kısım hat arızaları onarımları devam etmektedir. Bu tarihte -14 Aralık 2016- bizim Bursa bölgesinde böyle bir iletim hattı arızası olmamıştır.”
BURAYA DİKKAT;
Benzer bir iletim hattı arızasında, BOSEN Enerji iletim şebekesinden otomatik olarak kesicileri ile ayrılarak, kendisi birebir Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ni ADA MODUNDA üreterek karşılayacak ve Bursa OSB ortalama saatlik 150 MW ilk elektrik ihtiyacını kesintisizlikle alacaktı. Eğer sadece YG (yüksek gerilim) hatlarında iletim hattı arızalanıp DG (doğalgaz) aldığı sürece, tam kapasite çalışabilecek ve bu özel ada modu yeteneğindeki BOSEN, Bursa OSB’yi elektriğini vermek üzere emre amade olacaktır.
Böyle bir yeteneği olan, Organize Sanayi Bölgesi, Türkiye’de başta Bursa olmak üzere, Manisa, İzmir Atatürk OSB bölgesi. Sadece 3 enerji santralinin bulunduğu 3 organize sanayi bölgesi topu topu 3 tane.
Şayet Enerji Bakanlığı bu OSB’ye ait 3 santrali korumaya alır, yaşamasını temin ederse, bahsettiğim bu üç bölgede sanayi tesisleri hiçbir zaman durmayacaktır.
Çözüm nedir; 14 Aralık 2016-31 Aralık 2016, 06 Ocak 2017-16 Ocak 2017 ve 25 Ocak 2017’de başlayarak devam eden, elektrik üretimindeki doğal kısıtlamasının özellikle sanayi birliğinin tesis edildiği organize sanayi bölgelerindeki bu elektrik üretim tesislerinde kısıtlanmayacak sınıfa alınmaları önem arz etmektedir.
İkinci ve asıl çözüm ise kuruluş amacı, organize sanayi bölgelerinin kesintisiz, temiz enerji ihtiyacını karşılamak olan BOSEN Enerji gibi kuruluşlar, kamu santrali gibi değerlendirilmeli, doğalgaz çevrim santrallerine uygulanan indirimli tarifeli doğalgaz bu enerji santrallerine de uygulanmalıdır.
Yoksa ne olur? Kalan bu enerji santralleri de yakında kepenk kapatır. Sayın Enerji Bakanı doğalgaz çevrim santrallerine uygulanan sistemi mutlaka bu 3 OSB’ye uygulamalıdır. Sayın Sanayi Bakanı, sanayinin içinde bulunduğu bu karmaşık durum aydınlanana kadar, bu uygulamaya destek vermeli. Sayın Ekonomi ve Maliye Bakanları bu önerinin hayata geçmesi için süratle harekete geçmelidir.
Bunu neden yazdım? Bir çok doğalgazla çalışan enerji santralı kapandı. Bir çoğunun işleticisi iflas etti. Bazıları ise hurda fiyatına söküldü yurt dışına taşındı. Sayın Bakanlar, sadece 3 santral kaldı. OSB’lerin içinde sanayiciye hayat veren. Gelin bu konuya bir el atın, iş işten geçmeden bu 3 enerji santralini yaşatın. Yaşatın ki sanayicimiz yeni Tekirdağ, yeni İkitelli, yeni Çerkezköy zararını yaşamasın. Aksi takdirde aynı şeylerin yaşanması kaçınılmazdır.
Sayı: 1082 – Tarih: 31.01.2017

 

About Ahmet ÖZENALP

1953 doğumluyum. Yüksek öğrenimini Bursa’da tamamladım. 1984 yılında Gümrük Müşaviri oldum. Mesleğimi halen Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri olarak sürdürmekteyim.1998 Yılında Bugümder’in Kurucu Başkanı oldum.Bu görevimi aralıksız 10 yıl sürdürdüm....

Check Also

Beklenen tebliğ yayımlandı

Yurt dışında bulunan veya yabancı bayrak çeken teknelerin türk bayrağına geçişine ilişkin tebliğ (tebliğ no: …

Watch Dragon ball super